Strona kasinskiinvestment.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Czytaj więcej

Nowe mieszkanie od dewelopera czy używane. Co lepiej wybrać?

mieszkanie od dewelopera

Obecnie bardzo wiele osób decyduje się na zakup mieszkania zarówno z zamiarem zamieszkania w nim z rodziną, jak i w ramach realizowanych inwestycji na przyszłość. Kupujący mają dwie podstawowe możliwości: rynek pierwotny, a więcnowe mieszkania od dewelopera, oraz rynek wtórny, czyli mieszkania używane. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Warto je poznać i dokładnie przeanalizować, aby podjąć słuszną decyzję, z której będziemy zadowoleni. Pamiętajmy, że mieszkanie to inwestycja na całe życie. I co ważne, każdy kupujący ma nieco inne potrzeby i oczekiwania. Dlatego też zawsze podczas ostatecznego wyboru należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi preferencjami.

Rynek pierwotny kontra rynek wtórny

Mieszkanie z rynku pierwotnego przede wszystkim daje nam satysfakcję, że jesteśmy pierwszymi właścicielami danego lokum. Oczywiście wiąże się to z szeregiem innych korzyści. Mamy możliwość wyboru układu, liczby pokoi czy piętra. Często mamy również wpływ na układ funkcjonalny lokalu. Możemy również urządzić swoje własne, nowe mieszkanie dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy. Takie transakcje nie są obciążone 2% podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Oprócz tego kupujący najczęściej mogą dodatkowo zdecydować się na własną komórkę lokatorską oraz miejsce postojowe w garażu. Bardzo często niższe są koszty utrzymania, gdyż nowe budownictwo generuje niższe koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. Nowe budynki są estetyczne i funkcjonalne - wyposażone w nowe windy, garaże podziemne, nowoczesne klatki schodowe itp. Oprócz tego deweloperzy dbają o to, aby cała infrastruktura osiedlowa była rozwinięta i przystosowana do potrzeb mieszkańców.

Mieszkania z rynku wtórnego też mają pewne zalety

Mieszkania z rynku wtórnego również mają pewne zalety, które są istotne dla wielu kupujących. Przede wszystkim w większości przypadków zapewniają możliwość wprowadzenia się niemal od zaraz. Jeśli mieszkanie nadaje się do użytku, możemy od razu w nim zamieszkać, bez konieczności czekania aż zostanie wybudowane, wykończone i urządzone. To duża zaleta dla osób, które natychmiast potrzebują swojego lokum mieszkalnego. Oczywiście nie każde używane mieszkanie daje taką gwarancję, ponieważ niektóre wymagają generalnego i czasochłonnego remontu. Doceniane są również nieco niższe koszty zakupu nieruchomości. W tym przypadku jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że realna cena danego lokum w dużej mierze zależy również od tego, ile wyniesie nas ewentualny remont.

Używane mieszkania bardzo często zlokalizowane są w centrum miasta, zatem osoby, którym zależy na takiej lokalizacji, zazwyczaj szukają swojego wymarzonego miejsca do życia właśnie wśród ofert z rynku wtórnego.