Strona kasinskiinvestment.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Czytaj więcej

Ile miejsc postojowych musi zapewnić deweloper?

garaż podziemny

W polskich miastach znacznie szybciej przybywa samochodów niż miejsc do ich zaparkowania. Duża ilość aut w naszym kraju spowodowała zmianę przepisów. Dzisiaj przepisy mówią jasno, że zagospodarowując działkę budowlaną, trzeba przewidzieć miejsca parkingowe. Różna będzie ich ilość w zależności od sposobu zabudowy.

Gdzie jest zapisana konieczność wyznaczenia miejsc parkingowych?

Jest to wyrażone w rozdziale 3 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Paragraf 18 wyraźnie mówi o konieczności urządzenia miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych oraz tych przebywających w danej lokalizacji okresowo. Przepisy wymagają również od deweloperów zapewnienia specjalnych miejsc dla aut osób niepełnosprawnych.

Ile musi być zapewnionych miejsc?

Wspomniane powyżej rozporządzenie nie reguluje jasno liczby miejsc parkingowych. Mówi raczej o tym ile miejsc postojowych powinno przypadać na jedno mieszkanie. Liczba wymaganych miejsc parkingowych może różnić się w zależności od miejscowości, a nawet osiedli w jednym mieście, jednak zazwyczaj przyjmuje się, że na 100 mieszkań powinno być zagwarantowanych co najmniej 120 miejsc postojowych.

Zalety podziemnego parkingu

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania w bloku, w którym deweloper pomyślał o podziemnym parkingu. W takim budynku nie będziemy musieli codziennie martwić się o to, gdzie po pracy zaparkować auto. Oprócz tego jest to bardzo wygodne rozwiązanie. W upalne lato samochód jest zawsze przyjemnie schłodzony, więc wchodząc do niego od razu możemy się zrelaksować. W zimę jest za to ciepły i nigdy nie trzeba skrobać szyb ani odśnieżać dachu. Poziom parkingu jest bardzo często połączony z innymi piętrami windą, która zdecydowanie ułatwia rozładowywanie i przenoszenie do mieszkania nawet najcięższych zakupów.